Rusların yerli ve milli makam aracı lüks markaya dönüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in isteği üzerine yerli ve milli makam aracı üretilmesi projesi, Rolls-Royce, Bentley, Maybach gibi markalara rakip lüks bir yeni markanın doğuşuna vesile oldu.

2018 M09 3
1 / 12
Geçtiğimiz hafta kapılarını açan Avrasya bölgesinin önemli otomobil fuarlarından Moskova Otomobil Fuarı'nın en önemli tanıtımlarından biri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer üst düzey devlet temsilcilerinin kullanımı için üretilen makam aracının sivil kullanıma yönelik tasarlanmış hali Aurus Senat'ın dünya prömiyeri oldu.
2 / 12
Bir devlet kuruluşu olan Rusya Ulusal Otomotiv Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (NAMI) ile yine Rusya merkezli Sollers firmasının ortak çalışması sonucu üretilen lüks otomobil tasarım olarak Putin'in yeni makam aracı Kortej (Cortege / Kortezh) ile aynı çizgileri paylaşsa da, ölçüler, ağırlığı ve diğer donanımlarıyla Avrupa ve Rusya'da trafiğe çıkmak üzere homologasyonları tamamlanmış yepyeni bir model.
3 / 12
Aurus CEO'su Franz Gerhard Hilgert tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada Senat modelinin Çin, Orta Doğu, Afrika, Güney Amerika ve Güney Kore pazarlarına sunulması için onay süreçlerinin devam ettiği ve uzun dönem planlarında Kuzey Amerika pazarına da girme niyetlerini açıkladı.
4 / 12
2019 itibariyle ilk siparişlerin teslimi başlayacak modelin üretimi şimdilik 150 adetle küçük bir atölye denebilecek bir tesiste gerçekleşse de, Rusya Ticaret Bakanı Denis Manturov'un yaptığı açıklama ile önümüzdeki dönemde devletin lüks araç filosunun önemli bir bölümünün Senat modelinden oluşması için planlama yapıldığı ve 2019'da yılda 5 bin , 2020'de yılda 10 bin adede ulaşan üretim rakamlarına ulaşmak istediklerini belirtti.
5 / 12
Aurus Senat'ın iç mekanında yüksek kalite ahşap, deri ve metal malzemeler el işçiliğiyle birleştirilerek, İngiliz lüks otomobil üreticileri Rolls-Royce ve Bentley modellerini aratmıyor.
6 / 12
7 / 12
8 / 12
Alman Porsche'ni mühendislik desteğiyle NAMI çatısı altında geliştirilip üretilen 4.4 litre hacimli V8 benzinli motor, günümüzün hibrit akımından da nasibini alarak elektrik motoru desteğiyle toplamda 600 beygir güç üretiyor. İlerleyen dönemde Putin'in makam aracı Kortej'de kullanılan V12'lik bloğa da yer verilmesi düşünülüyor.
9 / 12
10 milyon Ruble yani yaklaşık 160 bin Amerikan Doları'ndan satışa sunulan modelin ilk teslimatlarının bu yıl bitmeden Çin ve Orta Doğu'daki ilk müşterilerine ulaştırılması bekleniyor.
10 / 12
11 / 12
12 / 12