Fiat Egea ile Türkiye'yi piste, motor sporlarına çağırıyor

Fiat Motor Sporları tarafından düzenlenen “Egea Seni Piste Çağırıyor” etkinliği geçtiğimiz haftasonu Gaziantep’teydi. Alleben Göleti Otoparkı’nda gerçekleştirilen etkinlikte; hafta boyunca Fiat Yetkili Bayii Topçuoğlu Otomotiv’e gelerek Fiat Egea ile test sürüşü gerçekleştiren kullanıcılar, motor sporları dünyasını yakından tanıma fırsatı buldu.

2018 M05 29

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr
 
Fiat Motor Sporları’nın geçen yıl başlattığı “Egea Seni Piste Çağırıyor” etkinliği, 2018 yılında da tam gaz devam ediyor. Türkiye’nin farklı illerinde çok sayıda otomobil tutkununu buluşturan etkinlik, Güneydoğu bölgemizde Gaziantep ve Kahramanmaraş'taydı. Antep'te Alleben Göleti Otoparkı’nda gerçekleştirilen aktivitede; hafta boyunca Fiat Bayii Topçuoğlu Otomotiv’e gelerek Egea ile test sürüşü yapan otomobil tutkunları kıyasıya rekabet etti. Hürriyet Oto da Egea'nın çağrısına kuşuçuşu bin kilometrelik mesafeden kulak verdi ve bu yoğun ilgi gören etkinliği, mutfağı ve tarihi ile öne çıkan güzide ilimiz Gaziantep'de takip etme şansı buldu.


Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, Fiat Motor Sporları Takım Direktörü Koray Kafkas, ile takım pilotlarından Fatih Kara’nın öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte, parkurdaki sürüşlere başlamadan önce güvenli otomobil kullanımının püf noktalarına dair teorik eğitimin ardından, Egea Sedan’ın pist şartlarına özel olarak geliştirilen ve gücü 180 beygire, torku 400 Nm'ye ulaştırılmış 1.6 litrelik MultiJet 2 dizel motorlu versiyonunu deneyimleme fırsatı bulduk.Önce uzun bir slalom, ardından keskin bir 'U' dönüşü ve son düzlükteki slalomu geçerek, işaretli bölgeden taşmadan tam durma pozisyonuyla sonlanan parkurda, bir yarış otomobilini kullanmanın nasıl bir deneyim olduğu, özellikle de aracın içine geçtiğinizde tam manasıyla 'iliklerinize kadar hissediliyor'.


185 cm boy ve 110 kilogram ağırlığımla yalnızca direksiyon konumuyla ayar yapılabilen sabit oturuş pozisyonu ve koltuğa zar zor sığabildiğim Egea Sedan yarış otomobilinde, etrafınızı çevreleyen motor sporlarına özel geliştirmiş ekipmanlar, standart bir otomobilde trafiğe açık yollarda imtina edeceğiniz, sınırları zorlayan bir sürüşe hazırlıyor, güven veriyor. Asgari ağırlık için tüm yalıtım malzemelerinden arındırılmış ve azami gücün en kayıpsız şekilde tekerleklere iletilmesi üzerine kurgulanan yarış otomobilini deneyimlemek için bulunmaz bir fırsat olan etkinlikte, özel durumlu vatandaşlarımızın bile düşünüldüğü özel donanımlı bir araç bile mevcut.

Fiat Motor Sporları ekibinin öncülüğünde hazırlanan ve arka planında müthiş bir planlama süreci ile emek sarf edilen Egea Seni Piste Çağırıyor etkinliği, geçtiğimiz yıl 1500'den fazla kişiye ulaşmış ve bu yıl kapsamı daha da artırılan büyük Türkiye turu tamamlandığında bu sayı iki katına ulaşacak. Yani 3000'i aşkın otomobil tutkunu artık bu tutkularının motor sporlarında da nasıl yaşayabileceklerinin farkına varacak.


Atılan zaman turlarının ardından neredeyse -kural ihlali yapmadan zaman turu atabilmiş- tüm katılımcıların podyuma çıkma fırsatını yakaladığı ödül törenlerinde, madalya ve sertifikalar bizzat Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç ve Fiat Motor Sporları Takım Direktörü Koray Kafkas tarafından verildi.


Asfalta Özel 180 HP'lik Egea Sedan

Pist kullanımı için özel olarak Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda geliştirilen Fiat Egea Sedan'da, aerodinamik özellikleri geliştiren, geniş hava giriş ve çıkışlarına sahip tamponlara yer veriliyor. 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel motorun gücü daha büyük bir turbo besleme, özel egzoz sistemi ve yazılımla birlikte 180 HP'ye çıkarılırken, vites oranları kısaltılmış, özel olarak hazırlanan 6 ileri manuel şanzımanla donatılıyor. Pist kullanımına özel Egea Sedan'da, 17 inç boyutunda Speedline alüminyum alaşım jantlar, geliştirilmiş fren sistemi ve ayarlanabilir süspansiyon sistemi de bulunuyor.

 2 Haziran Cumartesi günü, Adana Fuar Merkezi'nde (Tüyap Adana), Birmot Adana ve Mıçılar Otomotiv bayiilerinin müşterilerine ve tüm otomobil severlere ulaşacak etkinlik 3 Haziran Pazar günü de Mersin Üniversitesi'nde Boranlar Otomotiv ve Bilen Otomotiv ev sahipliğinde yapılacak.

Yıl boyunca https://motorsporlari.fiat.com.tr/ adresli web sitesinden takip edilebilecek olan Egea Seni Piste Çağırıyor etkinlikleri, Türkiye’nin farklı bölgelerine uğrayarak devam edecek.

loading...