Elektrikli otomobiller ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Ulaşım sektöründe en heyecan verici inovasyonlardan biri olarak kabul edilen elektrikli otomobiller karbondioksit salınımı yapmamaları ve çevreci oluşlarıyla beğeni topluyor. Elektrikli otomobillerin kullanımının halen sınırlı olması aslında bazı kaygılardan ve alışkanlıklardan ileri geliyor. Öte yandan artan petrol fiyatları elektrikli otomobillerin oldukça cazip bir seçenek olarak dikkat çekmesine sebep oluyor. Geleceğin otomobilleri olarak gösterilen elektrikli araçların ...

2017 M11 2

Ulaşım sektöründe en heyecan verici inovasyonlardan biri olarak kabul edilen elektrikli otomobiller karbondioksit salınımı yapmamaları ve çevreci oluşlarıyla beğeni topluyor. Elektrikli otomobillerin kullanımının halen sınırlı olması aslında bazı kaygılardan ve alışkanlıklardan ileri geliyor. Öte yandan artan petrol fiyatları elektrikli otomobillerin oldukça cazip bir seçenek olarak dikkat çekmesine sebep oluyor.

Geleceğin otomobilleri olarak gösterilen elektrikli araçların artıları ve eksileri neler?

Artıları

  1. Sessiz çalışma

Benzin motorları yerine elektrikli motorlar ile çalışan bu otomobiller, benzinli ve dizel motor seçenekleri de varsa hibrit araç olarak biliniyor. Elektrikli ve hibrit araçların en beğenilen özelliklerinin başında aracın sessiz çalışması geliyor.

  1. Az yakıt

Elektrikli araçların en büyük avantajları arasında daha az yakıt tüketimi geliyor. Benzinli otomobillere kıyasla aynı mesafeyi en az 5 kat daha ucuza gidebilen bu araçlar ayrıca hafif malzemelerle üretildikleri için de yakıt etkinliği konusunda daha şanslılar.

  1. Çevre dostu

Karbon salınımı yapmayan elektrikli otomobiller çevreci yapılarıyla geleceğin araçları olarak görülüyor. Böylece gelecek nesle de daha sağlıklı ve kaliteli bir çevre sağlama hayali gerçeğe dönüşebilir.

  1. Vergi oranı düşük ve ikinci el piyasada yüksek değerli

Devletin sağladığı teşvikler sayesinde elektrikli araçların vergi oranları %3 civarında seyrediyor. İkinci el satışta da elektrikli arabalar pek çok artısından dolayı benzinli araçlara göre daha yüksek değerde satılabiliyor.

 

 

Eksileri

  1. Pahalı

Sıfır bir elektrikli otomobil sağladığı avantajlar nedeniyle benzinli otomobillere göre daha pahalı satış fiyatına sahip. Bu fiyat farkı ise aslında uzun vadede sürücünün yakıt ve konfor gibi alanlarda tasarruf etmesini sağlıyor.

  1. Performansı düşük

Elektrikli otomobillerin performansı benzinli otomobillere göre daha düşük seviyede seyrediyor. Hız, manevra ve üstün performans yerine bu araçlar daha çok şehir içi kullanıma uygun olarak görülüyor.

  1. Bakım sorunsalı

Elektrikli otomobillerin yeni bir teknolojiye sahip olmaları bu alanda uzmanlaşmış iş gücü açığını ve düzenli bakım sorunlarını da beraberinde getiriyor.

  1. Şarj süresi

Elektrikli otomobillerin bazı benzin istasyonlarında şarj olması için şarj istasyonları kurulmaya başlanıyor ama bunun gelişmesi zaman alacak gibi görünüyor. Elektrikli araçların şarj süreleri istasyonlarda yarım saati bulabiliyor.

loading...