Ferrari’nin yeni ikonları!

İtalyan Ferrari geçtiğimiz aylarda ‘Icona’ ismiyle limitli sayıda özel bir süper spor retro otomobil serisi üreteceğini açıklamıştı. Bu araçların ilk ikisi ‘Barchetta’ efsanesini yeniden hatırlatmak üzere hazırlanarak ortaya çıktı. Ferrari, Monza SP1 ve SP2 modelleriyle 1948 ve 1959’lerin Ferrari yarışçılarının modern günümüz zamanında nasıl olabileceğini gösteriyor.

2018 M09 21

Bugün spor otomobil dünyasında her araç sahibi özgünlük arıyor ve “Bendeki, başka kimsede olmasın!” istiyor. Bunu çok önceden fark eden Lamborghini, Miura gibi özel bir araç işini yıllardır başarıyla yapıyor ve hatta normal modellerinden sınırlı sayıda üretilmesine rağmen çok daha fazla para kazanıyor.

1948 166 MM ve 50’lerin 750 Monza ile 860 Monza yarışçılarının 70 yıla uzanan zaferlerini yeniden gündeme getiren bu post modern yeni Ferrari modelleri karbon fiber gövdeye ve sofistike bir tasarıma sahip.

İki model arasındaki en önemli fark koltuk sayısı. SP1 modeli sadece sürücü koltuğu ile sunulurken SP2 modelinde yolcu koltuğu da bulunuyor. 

820 BEYGİR GÜÇ

En iyi ağırlık/güç oranına sahip olduğu belirtlen modellerde, 6.5 litrelik V12 motor 820 beygir güç üretiyor. Bu güç sayesinde otomobiller 100 kilometre hıza sadece 2.9 saniyede ulaşabiliyor. 200 kilometre hıza çıkması 7.9 saniye süren modellerin maksimum hızı 300 km/s.
Yani bu modeller birer retro olmaktan çok öte hız canavarları olarak yapılmış! 1.5 tonluk yekpare formundaki üstü açık tarzı gövdeleriyle bunları kullananların Formula1 keyfi yaşayacağına eminiz! Ön cama bile ihtiyaç duymayan bu tasarım harikaları vesilesiyle Ferrari Design Centre alkışı hak ediyor!.. Bu yeni Monza modellerine özel Loro Piana ve Berluti aksesuar çeşitliliği de cabası...

loading...