Rolünü Yaşayan Adam; Christian Bale

Christian Bale, belki de canlandıracağı karaktere kendini en iyi hazırlayan ve Hollywood'un yetiştirdiği en kaliteli aktörlerden biridir. Fiziğinin değişimiyle sık sık gündeme gelen ve yeni bir projede yer alıp almayacağı fiziğine bakılarak anlaşılabilen ünlü aktör, ayrıca mütevazı yaşantısıyla da biliniyor. Günlük kullanımda tercih ettiği otomobile geçmeden önce ise hayatına kısaca bir göz atalım. 30 Ocak ...

2018 M01 4

Christian Bale, belki de canlandıracağı karaktere kendini en iyi hazırlayan ve Hollywood’un yetiştirdiği en kaliteli aktörlerden biridir. Fiziğinin değişimiyle sık sık gündeme gelen ve yeni bir projede yer alıp almayacağı fiziğine bakılarak anlaşılabilen ünlü aktör, ayrıca mütevazı yaşantısıyla da biliniyor. Günlük kullanımda tercih ettiği otomobile geçmeden önce ise hayatına kısaca bir göz atalım.

30 Ocak 1974 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Christian Bale’in oyunculuk kariyeri çocuk yıllarında başladı. 9 yaşında rol aldığı reklam filmlerinin yanında çeşitli sahne deneyimleri de yaşadı. İlk şöhretini 1987 yılında Steven Spielberg’ün “Güneş İmparatorluğu” filmindeki James Graham karakteri ile yakaladı. Bir başka usta aktör olan John Malkovich’in başrol oynadığı filmdeki performansı ile National Board of Review’in En iyi Performans Ödülü’nü kazandı. Sonraki dönemde sinemaya ağırlık vermeyerek daha çok müzikallerde rol almaya başladı. 1999’da vizyona giren kült filmlerden “Amerikan Sapığı” ile yeniden sinema perdesinde boy gösterdi. 2004 yılında “Makinist” filmi için 55 kiloya kadar düşen başarılı aktör, ardından kendisiyle en çok özdeşleştirilen karakterlerden Batman için 6 ayda 45 kilo almıştır. 2006’da bir sihirbazı canlandırdığı, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson ile başrollerini paylaştığı “Prestij” filmi vizyona girdi. 2008’de “Batman Kara Şövalye”, “2009’da Terminatör: Kurtuluş”, 2010’da “Dövüşçü”, 2012’de “Kara Şövalye Yükseliyor” filmleriyle kariyerine devam etti ve “Dövüşçü” filmi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ve Altın Küre dahil birçok ödüle layık görüldü. Ayrıca “Düzenbaz”, “Exodus: Tanrılar ve Krallar” ve “Kupa Şövalyesi” gibi filmlerde de oyunculuğu ile fark yarattı.

Kıskandıran kariyerinin getirdiği şöhret ve para karşısında karakterini de korumayı başaran ünlü aktör, kişisel yaşantısında ise lükse düşkün bir izlenim vermiyor. Otomobilini de kendisine yakışır bir duruş ve kalitede seçen Bale, tercihini Japon otomotiv harikası Toyota Tamoca’dan yana kullanıyor.

loading...