Model 3'teki inanılmaz hata yazılım güncellemesiyle giderildi

Tesla Model 3’ün Consumer Reports tarafından ortaya çıkarılan fren mesafesi sorunu yazılım güncellemesiyle halloldu

2018 M05 31

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr

1930 yılından beri üyelerinden sağladığı finansmanla tüketici ürünlerini değerlendirip raporlarını yayınlayan Consumer Reports’un otomotiv bölümünden geçer not alamayan Tesla Model 3, teste konuk olan tüm otomobillerin tabi tutulduğu fren mesafesi testinde herkesi çok şaşırtan kötü bir performans sergilemişti; ağırlığı 2.5 tona ulaşan pick-up kamyonet modeli Ford F-150’den bile daha uzun mesafede durarak Consumer Reports tarafından “bu zamana kadar test ettiğimiz araçlar içinde en kötüsü” ifadesiyle eleştirilmişti.


Geçtiğimiz şubatta yayınlanan inceleme üzerine sorunu düzeltme sözü veren Elon Musk “Tesla Model 3’ün tüm rakiplerinden daha iyi frenlemesi için çalışmalarımızı durmaksızın sürdüreceğiz” demişti. Bunun üzerine yalnızca yazılım kanadında yapılan geliştirmelerle olması gereken fren mesafesine ulaşan Tesla mühendisleri, Model 3’ün en son yazılım güncellemesiyle sorunu çözmüş. Yılbaşındaki ilk testlerde 46.3 metre ile F150’den 2.1 metre ileride durabilen Model 3 artık 96 km/h hızdan durma noktasına 40.5 metre içinde gelebiliyor. Consumer Reports’un yeni değerlendirmesinde “kompakt otomobil standartları için makul” olarak yorumlanan güncel fren mesafesi, halen sınıfındaki otomobillerden çok başarılı, iddialı bir performans sergilemediği anlaşılıyor.


Consumer Reports’ta 19 yıldır otomobil test editörlüğü yapan Jake Fisher, kariyeri boyunca test ettiği binden fazla otomobilde kablosuz bağlantı üzerinden yapılan bir güncelleme ile performans değerleri değişmesi gibi bir durumlar ilk kez karşılaştığını belirtiyor. Günümüzde her alanda gerçekleşen dijitalleşmenin otomotiv dünyasına olması gerekenden çok geç de olsa geldiği görülüyor.


loading...