Yeni Sportage 1.6 dizel otomatik seçeneğine kavuşacak

KIA, 2019 model yılı için yenilediği Sportage modelinin ilk resmi görsellerini ve öne çıkan yeniliklerini paylaştı.

2018 M05 23

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr

KIA'nın C sınıfı kompakt Crossover / SUV modeli, dördüncü neslinin küresel piyasaya çıkışının üzerinden 3 yıl geçmesiyle birlikte yenileniyor. 

Yenilenen Sportage dış tasarımda makyajsız halinden yeni far ve tampon tasarımıyla ayırt edilebiliyor. Ayrıca yeni renk seçenekleri ve 16 inç'ten 19 inç'e kadar değişen yeni tasarımlı jantlar da yenilenen Sportage'ın farklılıkları olarak dikkat çekiyor.


Yeni Sportage'ın en önemli değişiklikleri kaputun ve gövdenin altında geliyor; U3 kod adlı yeni 1.6 litre hacimli dizel ünite, uzun yıllar 1.7 litre hacimde üretilen küçük hacimli dizel motor bloğunun yerine geliyor. Avrupa'da yola çıkan araçlarda dikkate alınmaya başlanan yeni egzoz salım standardı WLTP'ye uyumlu olması için yapılan bu değişiklikle Sportage artık bizim pazarımız için de avantajlı hale geliyor. 1.6 CRDI motorun 115 ve 136 beygirlik versiyonları Hyundai - KIA grubunun ortaklaşa geliştirdiği çift kavramalı 7 ileri otomatik DCT şanzımanla da eşlebilecek. 

Ülkemiz pazarındaki motorlu taşıt vergileri ve ÖTV dilimleri nedeniyle henüz bizim için bir anlam ifade etmese de KIA önemli bir ilke imza atıyor; yenilenen Sportage'ın 2.0 CRDI dizel seçeneğinde CO2 ve NOx salım değerlerini WLTP'ye uygun hale getirmek ve kullanıcıların satın alımlarında en önemli karar verme kriteri olan yakıt tüketimi değerini düşürmek için 48V elektrik sistemli, Li-Ion pilden güç alan elektrik motoruyla desteklenmiş 'Mild Hybrid' yani hafif hibrit olarak tabir edebileceğimiz güç tahrik sistemine kavuşuyor. Bu teknolojiyi dünyada ilk olarak Fransız PSA Grubu'nda Peugeot markasıyla 3008 ve 5008 modellerinde görmüştük. Günümüzde ise Mercedes-Benz C Sınıfı'nın en güncel halinde C210 CDI modelinde bu tip bir hibrit sisteme yer veriyor. Avrupa pazarında hibritlerin güç aktarım sisteminin dizel motorlarla birlikte kullanımının denendiği, dizel yasaklarından etkilenmemek için her türlü tedbirin alındığı görülüyor. 


2019 model Sportage'ın iç mekanında, daha önce alt donanımlarda çok küçük ebatta ve monokrom tipte gelen radyo ekranı artık 7 inçlik standart ebata ve dokunmatik ekrana kavuşuyor. Opsiyonel olarak alınabilecek sistemde navigasyon, Apple CarPlay ve Android Auto özellikleri 8 inç'lik daha büyük bir ekranla sunulacak.

Makyajlı Sportage, Hyundai - KIA Grubu'nun Avrupa'daki önemli üretim üslerinden birine ev sahipliği yapan Slovakya'daki tesislerde üretilecek. Batı ve Orta Avrupa pazarlarına bu yılın üçüncü çeyreği yani sonbahar aylarında satışa sunulması beklenen yeni modelin Türkiye'ye gelmesi için 2019 yılını bekleyeceğiz.

loading...