Celal Çağlar

Yerli oto üretiminde Ghosn formülü

Yerli oto üretiminde Ghosn formülü

2018 M04 10

 

1) Yerli aracı nasıl yapacağız?

Öncelikle aracımızı tarif etmeliyiz; yani eni, boyu, motoru, şanzımanı, diferansiyeli, süspansiyon sistemi, direksiyonu, fren sistemi ve gövdesi nasıl olmalı?

Aracımızın sınıfını ‘C’ olarak seçince eni boyu belli oldu; yani 4600 mm seviyesinde boyu olan bir araç yapacağız.

Motorunun da benzinli olmasını istedik; benzinli motora uygun bir şanzıman ve bunlara uygun bir diferansiyel seçme konusuna gelince gerçek mühendisliğe girmeye başlıyoruz. Mühendislikten kastımız daha çok makine mühendisliği. Bu noktada mühendisliği şöyle sınıflamak isterim;

* Ürün mühendisliği:  Ben buna gerçek mühendislik diyorum. Ürünün her şeyini, parçaların şeklini, mukavemetini, malzemesini, üretim şeklini düşünen,  hesaplayan, çizen mühendislik grubudur.

* Tasarım mühendisliği: Aracın şeklini veren grup.

* Üretim mühendisliği: Şekli, boyutları ve malzemesi belli olan parçaların üretim makinalarını, presleri, frezeleri, honlama tezgahlarını seçen grup

*  Endüstri mühendisliği:  Makinaların yerleşim planını ve iş etütlerini hazırlayan grup.

Tabi gerçekte çok daha karmaşık olan bu süreci özetlemeye çalışıyorum.

2) Motor, şanzıman ve diferansiyel grubunu nasıl bulacağız?

Bildiğim kadarıyla bunların Türkiye’de özgün üreticisi yoktur. Zaten bunları üretebilmek için en az bin mühendis ve milyar dolar seviyesinde üretim makinası yatırımı gerekecektir. Bu da mümkün olmayacağına göre ne yapacağız? En güzeli Renault, Fiat veya Ford gibi bir üretici ile işbirliği yaparak hem mühendislik hem de prestij sorunu hızla çözülebilir. Bence işbirliği için en uygun Renault’dur. Çünkü böyle çözümlere en uygun başkanın Carlos Ghosn olduğunu bizzat biliyorum. Ayrıca Nissan, Mitsubishi ve Mercedes işbirlikleri de iyi birer örnek olarak önümüzde duruyor.

3) Nispeten daha kolay ve hızlı çözülecek süspansiyon, direksiyon ve fren sistemine nasıl ulaşmalı?

Bunların da maalesef hiçbir özgün üreticisi yoktur. Ancak verilen resme göre veya örnek parçaya göre üretebilen üreticiler vardır. Derhal bunlarla temas kurulup özgün sistemleri hesap edecek mühendislik çalışmaları başlamalıdır.

4) Peki bu mühendisler nereden bulunacak?

Mutlaka Renault, Fiat ve Ford gibi şirketlerin ürün geliştirme bölümünden insanlar üçe beşe bakılmadan projeye dahil edilmelidir. Ayrıca yukarıda özetlerken atladığım test mühendisleri de hemen istihdam edilmelidir.

Netice olarak hemen bir organizasyonla, ürün geliştirme mühendisleri, tasarımcılar, üretim ve endüstri mühendisleri ile test mühendisleri alınmalı, bunlar motor, şanzıman, diferansiyel, süspansiyon, fren, direksiyon ve gövde sistemleri için organize edilmelidir.

ÖNCE İNSAN...

 

loading...