Eşref Biryıldız

Film ve dizilerde otomobil

.

2018 M05 17

 AKLIMA ilk gelen film “Un homme et une femme” (Bir Kadın, Bir Erkek). 1966 yapımı. Anouk Aimee ve Jean-Louis Trintignant başroldeki iki oyuncu. Film müziği denildiğinde de ilk aklıma gelen film bu. “Daba daba da” diye bir melodi. İnternette arayıp bulduğunda en genç okuyucumuz bile tanıyacaktır bu melodiyi.  Başroldekilere eşlik eden otomobil bir Mustang. Üstü açılanlardan. Sevgilinizden ayrılmış ve mutsuzsanız seyredebilirsiniz. Benim jenerasyonsanız her durumda izlemelisiniz.İkinci aklıma gelen film 1971 yapımı “Vanishing Point” (Ölüm Noktası). Başrolünde Barry Newman. 1970’lerde başlayan Petrocelly adlı bir avukatı canlandırdığı dizi ile ünlenmişti. Başrolü paylaşan otomobil 1970 model bir Dodge Challenger R/T.  Vietnam Savaşı kahramanı Kowalsky hap tiryakisi bir otomobil jokeyidir. Bir aracı Kolorado’dan Kaliforniya’ya 15 saati geçmeden götürmek üzere anlaşır. Polisler peşine düşer ve tüm film boyunca sürecek bir kovalamaca başlar. Tek başına radyo yayını sürdüren bir siyah adam bütün yol boyunca ona destek olur. Tüm ülke bu olayı izler. Kaçıp kovalama sahneleri unutulmaz.

Yabancı dizilerden eskilere değil de son dönemde izlenenlere bakmayı seçtim.

“Peaky Blinders” dizisinde harika otomobiller var. 1920’li yıllar. I.Dünya Savaşı sonrası İngiltere. Gangster dizisi. Çok sürükleyici. 1927 Bentley 6 ½ Litre Vanden Plas 4, 1926 Vauxhall 30/98 Peppercorn Tourer, 1921 Ford Model T, 1920 Rolls-Royce 40/50 Zırhlı, 1920 Citroen 10 Hp Torpedo. Bunların içinden en beğendiğim otomobil Bentley oldu. İngiltere’de sürgünde olan Rus Grand Düşesi Tatyana, Bentley marka otomobilini çetenin başı Tommy Shelby’e ödünç verir. Dönüşte karlı, çok soğuk bir günde yola çıkacakken Tommy’i Polly teyze uyarır “Ben olsam bu havada o Bentley ile uzun yola çıkmazdım, soğukta marşları sorun yaratıyor” diyor. Başroldeki Cillian Murphy’e eşlik eden yardımcı oyuncular inanılmaz. İşin aslı başrol oyuncusundan çok daha ünlüler. “Konuk oyuncular mı acaba” diye düşünmüştüm ancak öyle de değil. Bu ikili başrolü ezip geçiyorlar. Bunlar Tom Hardy ve Adrian Brody.


Bir başka popüler dizi olan Breaking Bad’de filmin kahramanının uzun bölümler boyunca kullandığı herkesin tipsizlikten tutuklatacağı, ancak benim yine de çok ilgimi çeken bir otomobil var, Pontiac Aztek. Lisede kimya öğretmeni olan Walter White halim selim haline uygun olan bu araçtan sonra Heisenberg’e (yani çok tehlikeli birine) dönüşünce otomobili Chrysler 300 SRT8 oluyor. Bunun 2006 modeli bir zamanlar CJT (Chrysler Jeep Ticaret) adlı firmamızın demo aracı idi. Bir gün sol şeritte normal seyir hızında Bahçeşehir Hadımköy yönünde giderken arkamdan çok uzaklardan bana sürekli selektör yapan bir otomobili fark ettim. Önce sağ şeride geçeyim dedim ancak altımda 5.7 litrelik 340 hp gücünde (2006 yılı için oldukça iddialı) böyle bir şey varken anın tadını çıkartmak istedim. Gaz pedalına ağır ağır basarak hızlandım. Dikiz aynamda gittikçe küçülen araç selektör yapmaktan vazgeçti.


Son yabancı dizimiz Fargo. Üç sezon, üç ayrı hikaye. Ancak çok ortak nokta var aralarında. Seri öncelikle tarihsel açıdan sonuncu olması gereken üçüncü sezon ile başlıyor. Bu bitince en başa dönülüyor ve dizi bir ve ikinci sezonlar ile gerçekten son buluyor.

Bu üç dizi sürükleyiciliği, oyuncuları, konuları, gerçekçiliği ile birbirlerine taş çıkartır. Ancak otomobiller söz konusu olunca benim birincim Fargo. 1965 Corvair, 1977 Chevrolet Corvette C3 Stingray, 1973 Chrysler Imperial LeBaron coupe, Lincoln Mark V, 1966 Chrysler New Yorker, 1976 Chevrolet Nova, 1971 Cadillac de Ville ve benzerleri. Harika bir geçit resmi. Dizinin Coen Kardeşlerin olduğunu söyleyeyim.                                                                     

YERLİ DİZİLER

Ben hep temsil ettiğimiz markaların araçlarının dizilerde yer almasından yana oldum, tabi ancak iyi dizilerde. Başlangıçta buna karşı olan birlikte çalıştığım birçok arkadaşım daha sonra benim gibi düşünmeye başladılar.

Pekiyi iyi diziyi nasıl anlayacaksınız? Ben iddialıydım. Beş yaşından itibaren sinemaya aşık, tüm oyuncuları adı ile hemen tanıyabilen biri olarak önce bana gelirlerdi “bu dizi tutar mı” diye sormak için. Senaryoya ve oyunculara bakardım.

İlk otomobil verdiğim dizi 2003 yapımı “Bir İstanbul Masalı” idi. Verdiğimiz model Mehmet Aslantuğ’un kullandığı S-Class idi.

2009 yılında başlayan Ezel adlı dizide Cansu Dere’nin kullandığı beyaz renkli BMW X6’ya bir müşterimiz talip olmuştu. İlla da o aracı satın almak istiyordu.

Şu anda “Çukur” dizisinde BMW’nin bir 7 Serisi bir de 4 Serisi var. Sevimli kötü adam Vartolu Saadettin’in herşeyini kaybettiği zaman bile yanında hep iki şey vardı. Sadık adamı Medet ve 7 Serisi. Eskiden dikkat ederdik, kötü adamlar, mafyatik tipler kullanmasın bizim araçları diye. Ancak diziler öyle hale geldi ki bu ayrımı yapmak imkansız. Aynı dizide, genç ve bıçkın Emrah komiser, polislikten istifa edince kırmızı Hummer Light’tan, Range Rover Velar’a geçti. Ve sanki üzerine bir olgunluk geldi, zıpır davranışları son buldu.

Çukur’un esas çocuğu Yamaç’ın sürekli kullandığı siyah Fluence bence çok çekici görünüyor. Çocuk o kadar hareketli ki Fluence da bu sayede Selim’in kullandığı BMW 4 Serisi Cabrio’dan daha aktif görünüyor.

Direkt rakip gördüğümüz marka ve modellerin, otomobil verdiğimiz dizide olmasını pek tercih etmezdik. Ancak “İstanbullu Gelin” dizisindeki gibi dost, düşman, tüm erkek oyuncuların aynı anda aynı markanın aynı model SUV’sini kullanmasını da tercih etmezdik. Adam kaza yapıyor, çarpıştığı araç da aynı marka ve model. Bunu Kıvanç Tatlıtuğ ve Tuba Büyüküstün’ün büyük beklenti ile başlayıp ikinci sezona ulaşamayan “Cesur ve Güzel” dizisinde de izlemiştik. Dost düşman, baştan sona herkes aynı markanın kamyoneti, sedanı, minibüsü nesi var ise onları kullanıyordu.


“Ufak Tefek Cinayetler” dizisi bir başladı dört kadının dördü de aynı lüks sitede oturuyor ve aynı lüks markayı kullanıyor. Hatta bunlardan üçü aynı küçük model. Bu da biraz abartılı. Ancak eşinden ayrılan Arzu’nun bozulan ekonomik durumuna daha uygun bir markaya geçmesi mantıklı bir senaryo hamlesi.

Örnek kötü kadın Merve’nin, örnek iyi adam kocası Serhan normalde şoförlü olmalı diye düşüneceğiniz Jaguar XJ’yi bizzat kullanıyor ve bu araç tek başına diğer aynı markalı dört araçtan bayağı rol çalıyor. Arzu’nun eşi kuyumcu Mehmet’in (İçeride dizisinin kısık sesli Alyanak’ı) sonradan edindiği kırmızı Discovery Sport da öyle.

Peki otomobillerin markaları neden gizlenmeye çalışılıyor. Bildiğim şöyle: Otomobili veren firma araç markasının gizlenmemesini istiyorsa ayrıca bir bedel ödemek zorunda. Marka otomobil tahsis ettiği dizi için yapımcıya bir reklam bedeli ödediğinde logolar ancak o zaman açık kalabiliyor. Eğer bir reklam anlaşması yok ise daha doğru deyiş ile marka bir bedel ödemez ise otomobil logosu buğulanarak kullanılıyor. Bu işbirliği başlayalı 15 yıl kadar oldu. Birisi için iyi bir mecra, diğeri için iyi bir görsel katkı.

Otomobilsiz bir film düşünemiyorum. Otomobiller yoksa, atlar olmalı.

loading...