Hakan Bayman

Sizin ve sevdiklerinizin hayatı tehlikede

Lastik ile ilgili bildiğimizi sanıp bilmediklerimiz…

2018 M04 11

Konu lastik olunca, aslında genelde her konuda öyleyizdir, hepimiz uzmanız. Aracımıza binmeden önce lastikleri hafif ve yumuşak dokunuşlu tekmeler ile test eder ve hava basıncına onay veririz. Benzin istasyonunda hava basıncı kontrol edip aklımızda olan veya hoşumuza giden rakama göre eksik tamamlarız. Kar yağınca arkadaşın tavsiyesi ile lastik basıncını düşürürüz. Kabak lastik ile kuru zeminde bile yokuş çıkamayınca lastiklere söveriz. ‘Aracım dört çeker, lastik önemli değil’ diye düşünürüz. Aldığımız sakızı bile markası ile seçer, ‘ucuz mal sorun çıkarır’ deriz ama hayatımızı bağladığımız lastiklerin ne markasını biliriz ne de biraz daha fazla para vermeyi göze alırız. Dışarı çıkarken yapacağımız aktiviteye göre veya hava koşullarına göre ayakkabı giyeriz ama lastikte sadece araca güveniriz. Sonuçta kara kuru, fazla görmediğimiz ancak başına teknik bir problem geldiğinde hatırladığımız aracımızın herhangi bir parçası.Su ana kadar yazdıklarımın bir tanesini bile yapıyor veya düşünüyorsanız sizin ve sevdiklerinizin hayati tehlikede...

Lastik aracın en önemli teknik parçalarından bir tanesidir. Bu yüzden üreticiler modelleri piyasaya sürmeden yıllar önce gelişim aşamasında lastik üreticileri ile aracın teknik özelliklerini en güçlü şekilde ortaya çıkaracak lastik birlikte dizayn ederler, seçerler. Aracın özelliklerine göre lastik ebat, hava basıncı konusunda kullanım kılavuzlarına bilgi koyarlar. Bu uyarılara uymak hem canınız hem cebiniz için faydalı olur.

Yıllardır lastik ekonomisinin değişik kademelerinde çalışırken gözlemlediğim bir başka konu ise tek lastik alma isteği. Hatta ebat, desen uymasa da. Tek ayağınıza ayakkabı alıyorsanız alın derim. Kullanım özellikleri, taban yapısı, yükseklikleri birbirine uymayan ayakkabı giyilmeyeceği gibi lastikte olmaz. 2 lastik alınmasına ikna etmeye çalışsak da doğrusu tam bir set 4 lastiktir. 

Bir ‘Yeti efsanesi’ haline gelen kış lastiği. Kimi için kar lastiği. Önce doğrusu kış lastiği. Çünkü özellikleri sayesinde 7 derecenin altında da lastiğin yumuşak kalmasını ve yol tutuşunu arttıran bu lastik sadece kar ortamlarında değil tüm kış koşullarında hem yol tutuş, hem konfor, hem de ekonomi açısından faydalı. Özellikle 4 çeker araçlarda her lastik ayrı tutuş ihtiyacında olduğu için. Bir sürü pahalı 4 çekerin sahibini kar durumunda yokuş başlangıçlarında uzun molalar verdiklerine şahit oldum. Kar daha yoğun olduğu yerlerde çivili lastik gerçek kar lastiği olur. Aman çivili lastik ile (veya zincir ile) asfaltta gitmeye çalışmayın devlet malına, kendi aracınıza zarar demek tabii buzda dans çabası.

Lastiği belirli bir raf ömrü olan süt ürünleri ile karıştırmak da biraz bize özel bir konu. “Fırından yeni çıktı, taze taze kullanalım” lastik için çok önemli bir konu değil. Doğru ortam ve şekilde saklandığı sürece. Bir zamanlar lastik bayileri üreticilerin kapısında bekler, üretilen lastiği alıp kendi noktalarında satarlardı. Konu o zamandan kalma. Malzeme ve ürünün kalitesine bakmak yerine sadece üretim tarihine göre karar vermek, sorgulamak yine eksik bilgi kaynaklı. 

Tabii tüm bu yanlış bilgilerin büyük bir sorumluluğu bu iş ile uğraşanlarda, daha iyi eğitim vermemiz gerekiyordu ve halen gerekiyor. Lastik mobilitenin önemli bir parçası, güvenliğinin ise en önemli aktörü. Ha bu arada hammaddelerinin maalesef yarısından fazlası yurt dışından temin edilmekte, bu yüzden saf kan yerli şimdilik zor.

loading...