Vural Ak

Festival diyoruz ama çok daha fazlası

Vural AK yazıyor...

2018 M03 16

 ÇOK güçlü bir şekilde yayın hayatına giren Hürriyet Oto ile birlikte ilk yazarlık macerama da adım atmış bulunmaktayım. Bundan böyle zamanım el verdiği sürece sizlerle bu köşe vasıtasıyla buluşup izlenimleri, deneyimleri ve sektöre ilişkin gelişmeleri paylaşacağım. Bazen süper spor otomobilleri yazacağım, bazen dünya çapındaki yarışları, bazen ise denizlerin oyuncaklarından bahsedeceğim. Ama izin verirseniz ilk yazıma Türkiye için de çok önemli olan ve eylül ayında düzenleyeceğimiz dev festivali anlatarak başlamak istiyorum.

26 yıldır Türkiye’nin lider ve en büyük araç kiralama şirketi olarak hizmet veren İntercity olarak 2013 yılında çürümeye terk edilmiş dünyanın en iyi yarış pistlerinden biri olarak gösterilen ‘İstanbul Park’ı işletmek üzere devraldık. 1.5 yıl süren restore ve onarım süresini müteakip bugüne kadar yılın 365 günü aktif şekilde, ülkemizin motor sporları, otomotiv ve sürüş eğitim merkezi olarak işletiyoruz.

İstanbul Park, bu güne kadar birçok yerel ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptı ama bu sene bugüne kadar görülmemiş yepyeni mega bir organizasyon için kollarımızı sıvamış durumdayız. 21 Eylül 2018 Cuma günü kapılarımızı ‘Festival of Motoring’e (İstanbul Motorlu Araçlar Festivali) açacağız. Bu organizasyonu 777 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski resmi fuar organizatörü Messe Frankfurt ve konusunda dünyanın en eskisi ve en büyüğü olan “Festival of Speed” organizatörü efsanevi  Goodwood ile beraber yapacağız. Her yıl tekrarlanacak bu festivalin ilk yılında 10 gün boyunca bir milyon ziyaretçiyi ağırlamayı hedeflemekteyiz.

Festival of Motoring İstanbul, 21-30 Eylül 2018 tarihlerinde İntercity İstanbul Park yarış pistinde yer alacak ve dünyada bu boyutta gerçekleştirilecek yegane motor sporları, otomobil, motosiklet, eğlence ve “life-style” festivali olacak.  Aslında İngilizcesi daha kapsamlı bir ifade ama Türkçeye çevirmekte zorlandığımı itiraf etmeliyim. Festival diyoruz ama ondan çok daha fazlası; her çeşit otomobil, motosiklet, ticari araç ve traktörler, sürat tekneleri gibi motoru olan ve en az 100 yıldır hayatımıza giren bu zevk ve iş makinelerini sergileyeceğiz ama bu bir fuar olmayacak. Her manada çok daha fazlası olacak...

Uluslararası ve ulusal motor sporları yarışları, inanılmaz şovlar ve aksiyon gösterileri, konserler, moda gösterileri, farklı hobiler için atölyeler ve workshoplar, çocuklara özgü eğlence ve eğitim alanları ve daha birçok farklı etkinlik ve organizasyon yer alacak. Tüm İntercity İstanbul Park tesisi bu iş için kullanılacak. Tamamını gezmenin bir kaç gün alacağı ailecek ve arkadaşlarla gezerek bilgileneceğimiz, eğleneceğimiz ve çok güzel vakit geçireceğimiz bir organizasyon olacak, içeriğiyle her yaştan katılımcının hislerine dokunacak ve herkesin kendi hayat tarzına ve zevkine göre bir konu bulabileceği, eşsiz bir yaşam festivali olarak kurguladık. Etkinlik içeriğini detaylandırmak gerekirse;

FESTİVALİN DETAYLARI

1) Otomotiv Sektörü kapsamında; “Pre-War” olarak tabir edilen II. Dünya Savaşı öncesi klasik araçlardan günümüze kadar ulaşan bir çok farklı dönemin spor, egzotik ve önem arz eden otomobillleri, motosikletleri, traktör ve ağır vasıta araçları, yarış otomobilleri ve yarış motosikletleri sergilenecek, yurt dışından ve ülkemizden birçok farklı müzeye ve koleksiyonere ait bu araçların çoğu ile sürüşler gerçekleştirilip adeta bir zaman makinası gibi tüm otomotiv tarihini gözler önüne canlı bir şekilde sergilenecek. Festival ayrıca hem dünya hem de Türk otomotiv tarihinin geçmişini ve geleceğini de tüm ziyaretçilere sunacak.

2) Otomobil, motosiklet ve ağır vasıta markalarının yeni modellerini sergileyeceği hatta test sürüşleri de sunabileceği kapsamlı ve deneyimsel bir fuar içeriği de tüm dünyada ölmekte olan otomobil fuarlarına yeni bir konsept ve soluk getirecek.  “Yeni teknolojiler” bölümünde otomotivin geleceğini şekillendiren yeni teknolojileri ile bu alanda uluslararası ve ulusal önemli fikir liderleri ve bilim adamlarının konferansları da yer alacak. Lansmanlar ve yenilikler bölümünde markalar yeni piyasaya çıkmış araçlarını gösterip test sürüşü yaptırabilecek ayrıca konsept araçlarını sergileyebilecekler.

3)  Caddelerde pek göremediğimiz son yılların popüler süper spor otomobilleri ve motosikletleri de organizasyona renk ve hız katacak. Pistte bu araçları gazlarken görmek çok heyecanlı olacak.

4)  Motor sporları içeriği olarak da yine tarihten günümüze efsaneleşmiş birçok farklı motorsporları branşına ait yarış aracını hem statik hem de sürüş halinde görüp bu aksiyona ve araçların muhteşem seslerine tanık  olacaksınız. Eskiden günümüze Formula 1 yarış araçları, Grup A ve Grup B rally otomobilleri, Nascar serisi araçlar, Dakar / Baja off-road yarış araçları, pist yarışlarından efsaneleşmiş binek yarış otomobilleri ve motosikletler bu büyük şovun  bir parçası olacaklar. Alev saçan “top-fuel dragster” otomobilleri ve motosikletleri, metrelerce zıplayabilen “trophy-truck” off-road yarış araçları, dev tekerlekli “big-foot” araçlar, fizik kurallarına aykırı gösteriler gerçekleştiren motosiklet ve otomobil  akrobasileri de festivale renk katacak motor sporları içerikli şov unsurlarından.

5)  Festivalin kapsadığı her iki hafta sonu düzenlenecek uluslararası ve ulusal yarışlar ile misafirler keyifli motor sporları serilerini de takip edebiliyor olacaklar.

6)  Otomotiv sektörünün bu kadar farklı unsurunun yer aldığı bir festivalde “Concours d’Elegance” klasik otomobil güzellik yarışması da yer alacak. Festivalde gerçekleştirilecek klasik otomobil müzayedesi ile seçkin ve özel klasik ve antika araçların satışı da yapılacaktır..İstanbul Park Oto Pazarında (İPOP) tüm  markaların sıfır km ve 2. el araçlarını satabilecekleri alanlar ile otomobil ve motosiklet satın almak isteyen misafirlere de bugüne kadar görmedikleri bir satın alma deneyimi yaşatılacak. Sergi alanında Sıfır km lerini incelerken İPOP alanında ister aynı araçların sıfır km yenisini ya da 2.el kullanılmışlarını hemen satin alabileceksiniz.İPOP ta her an 5000 adete yakın aracın sergilenmekte olduğu ve sadece Türkiye nin değil tüm çevre ülkelerin de en büyük 2.el araç satış merkezidir.

7)   Tüm festival zamanı boyunca gerçekleştirilecek farklı etkinlikler ve yarışmalar sonucunda misafirler, ünlü yarış pilotlarının kullandığı yarış araçlarının sağ koltuğunda, Formula 1 yarış pisti, toprak rally ve off-road etapları, gibi farklı parkurlarda unutulmaz sürüş deneyimleri de yaşayacaklar. Aynı şekilde Arazi Araçları ve Motosikletler de organizasyonun en ilgi çekecek araçları arasında olacaklar.

8) Otomotiv sektörü içeriği ile alakalı sadece bir bölümünü saydığımız yukarıdaki etkinlikler ile hem yurdumuzdan hem de yurt dışından katılacak tüm ziyaretçilerimiz eşsiz bir deneyime sahip olacak.

9)  Osmanlı zamanı ve Cumhuriyet döneminden bu güne  Türkiye ve çevremizdeki coğrafyada ulaşım araçları konusunda Uluslararası seminer ve toplantılar da düzenleyeceğiz.

10)  Otomotiv sektörü dışında; ziyaretçiler 10 gün boyunca bir çok farklı müzik grubunun konserini canlı izleme imkanına sahip olacak. Özellikle her iki hafta sonunda akşamları sahne alacak “top star” konserleri müzik severler için de eşsiz bir şölen olacak.

11) Farklı hobileri ve spor dallarını da içeren etkinlikler, gösteriler, aktivite alanları ile farklı ilgi alanlarına sahip misafirlerimizin de sıkılmadan vakit geçirecekleri bir atmosfer yaratacağız. Oluştulacak lunapark alanı ve panayır etkinlikleri hem yetişkinlere hem de çocuklara hizmet verecek ve eğlence deneyimini arttıracaktır. Çocuklar için oluşturulacak özel eğlence alanları dışında eğitici ve öğretici etkinlikler de yer alacak.

12) Festival of Motoring İstanbul aynı zamanda bir Gurme yemeklerini,yerel ve uluslararası yeme-içme deneyimi konusunda birçok farklı çeşit ve farklı kültürün mutfağını da içerecek ve bu zamana kadar gerçekleştirilen festivallerden farklı olarak kapsamlı ve çok farklı çeşidi, misafirlere en üst seviyede kaliteyle sunan bir yapıda olacak.

13)  Otomotiv ve motor sporları gösterileri dışında gerçekleştirelecek konserler, moda şovları, alışveriş günleri, “life-style” ürün ve hizmetlerinin sunulduğu aktiviteler, tanıtımlar, eğlence alanları, farklı spor alanları, extreme spor şovları, uçak akrobasi gösterileri, çocuk alanlanları, farklı yeme-içme deneyimleri ile Festival of Motoring İstanbul aslen tüm katılımcıların ve aile fertlerinin tüm duyularına hitap eden, herkesin iyi vakit geçireceği ve her yıl tekrarlaranacak yapısı ile bir sonraki yılı dört gözle bekleyeceği, global  yapısıyla ülkemizi de en iyi şekilde tanıtacak bir “İstanbul Festivali” olacaktır.

21-30 Eylül tarihlerini ajandalarınıza not edin ve eşsiz bir deneyim geçirmeye hazırlanın…