Audi e-tron 17 eylülde ABD'den tanıtılacak

Audi'nin tam elektrikli ilk modeli e-tron tüm detayları ve ABD satış fiyatının ilan edileceği özel bir etkinlikle tanıtılacak. 17 Eylül 2018'de gerçekleşecek dünya prömiyer ile açılacak ön siparişler için 1,000 dolar ön ödeme talep ediliyor.

2018 M07 27

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr

Ingolstadt merkezli premium otomobil ürecisi Audi, otomotivin elektrikli yeni dönemindeki ilk modeli olacak e-tron'un hazırlıklarının başlangıcını, ilk kez 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilediği konseptle ilan etmişti. Geçen zamanda premium elektrikli otomobil pazarında hakim oyuncu haline gelen ABD merkezli Tesla'nın karşısına Avrupa'dan çıkan ilk ciddi rakip, bu yılın başında tanıtılan Jaguar I-Pace olmuştu.
Volkswagen Grubu'nun 2015 yılında ortaya çıkan dizel emisyon skandalı sonrası açıkladığı, 2020'ye kadar ürün gamının yarısını elektrik motorlu (hibrit) ve tamamen elektrikli (EV) modellerden oluşması için yapacağı 20 milyar euroluk yatırımın büyük bölümü, grubun premium markaları Audi ve Porsche'ye ayrılmış, projenin ilk meyvesi olarak e-tron'un prototipi geçtiğimiz martta düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkmıştı.
e-tron'un prototiplerden oluşan filosu dünya çapında milyon kilometreleri bulan test sürüşlerini tamamladı. İlk sanal ayna özelliğine de yer verilmesi gündemde olan modelin homologasyon onaylarının ve ön siparişlerinin alınması ardından yıl sonu itibariyle Belçika'daki tesislerde seri üretim başlayacak. Marka tarihindeki bu önemli dönüm noktasını simgeleyen modelin dünya prömiyeri 17 Eylül'de ABD, San Francisco'da düzenlenecek özel bir etkinlikle gerçekleşecek.

E-Tron’da 95 kWh kapasiteli Lityum-Ion pil, toplamda 400 beygir güç üreten ön ve arka aksa konumlandırılarak e-quattro sistemini oluşturan elektrik motorlarını besliyor.

Tam şarjla yeni WLTP ölçüm değerlerine göre 400 kilometreye kadar erişim mesafesi sunması beklenen elektrikli otomobilin yüksek kapasiteli pilleri, hızlı şarj altyapısıyla 30 dakikada yüzde 80 oranında doldurulabilecek.

2019’un ilk aylarında Kuzey Amerika ve Avrupa'da ilk müşterilerine ulaştırılması beklenen model Tesla Model S, X ve Jaguar I-Pace 'in karşısına çıkıp, premium elektrikli sınıftaki rekabeti kızıştıracak.

loading...