Audi, Tesla Model S rakibi e-tron GT modelini kesinleştirdi

Audi'nin Tesla Model S katili dört kapılı Coupe modeli e-tron GT, CEO Rupert Stadler'in yıllık toplantıda yaptığı resmi açıklama ile doğrulandı.

2018 M03 16

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr 

Audi, ünlü girişimci Elon Musk’ın tamamen elektrikli lüks spor otomobil markası Tesla Motors’un premium büyük sedan modeli Model S’e doğrudan rakip olacak e-tron GT modelini 2020 yılında yollara çıkaracağını, yıllık toplantısında resmi olarak duyurdu.

Ingolstadt merkezli üreticinin tamamen elektrikli pazarının hakim modellerinin karşısına çıkaracağı rakip, e-tron GT’den önce e-tron SUV olacak. Ancak e-tron GT’yi daha önemli kılan ayrıntı, doğrudan Tesla Model S’e rakip olması.

Nissan Leaf’in 300 bin adetlik satışını takiben, piyasaya çıktığı 2012’den 2017 aralık sonuna kadar 212,874 adet satan Model S, Cenevre öncesi tanıtılan Jaguar’un yeni tamamen elektriklisi I-PACE modeline kadar sınıfında rakipsizdi. Audi, otomotiv dünyasının yeni gelişen bu alanına biraz geç kalmış olsa da son derece hazırlıklı gelip tüm özellikleriyle üstün ve doğru fiyatlanmış bir ürünle girmek için çalışıyor.

R8 ile aynı bantta üretilecek

Audi’nin yeni 4 kapılı tamamen elektrikli modeli, markanın süper spor modeli R8 ile beraber Neckarsulm şehri yakınlarındaki Böllinger Höfe tesislerinde üretilecek. e-tron GT’den daha önce piyasaya çıkacak markanın ilk tamamen elektrikli modeli e-tron SUV ise Belçika’da yeni kurulan pil fabrikasıyla bütünleşik tesislerde üretilecek.

h-tron concept


İkinci alternatif hidrojen

Hidrojen yakıt hücreli elektrik motorlu h-tron modelinin de yine 2020’de piyasaya -sınırlı sayıda da olsa- sunulmak üzere çalışmaların devam ettiği, ıllık toplantıda açıklanan gelecek planlarına dair önemli bir diğer bilgi. Audi’nin en tepesindeki isim Rupert Stadler, 2025’e gelindiğinde her iki Audi’den birinin SUV olacağının bilgisini de yinelemiş.

 

loading...