Audi’nin tepesine BMW’den transfer

Volkswagen Grubu, BMW Grubu'nun satın almadan sorumlu üst düzey yöneticisi Markus Duesmann’ı Audi’nin başına getirmeye hazırlanıyor. 

2018 M07 24

Alman otomotiv devi VW Grubu’nun Ingolstadt merkezli premium markası Audi’nin CEO’su Rupert Stadler, Alman Federal mahkemelerinde görülmesi devam eden dizel emisyon skandalı davası kapsamında geçtiğimiz haziranda delilleri karartma şüphesiyle evine yapılan ani bir baskınla göz altına alınmış, hem otomotiv dünyası hem de Volkswagen üst yönetiminde adeta bir şok etkisi yaratmıştı. Göz altına alınan Stadler’ın yerine geçici atamayla görevlendirilen Bram Schot’un üstlendiği CEO’luk görevinde kalıcı olması beklenmezken, Stadler’in göz altından çıkacak olması haberlerine rağmen görevine dönemeyeceği ve yerine bir diğer Bavyeralı premium otomobil üreticisi BMW’nin üst düzey yöneticisi Markus Duesmann’ın getirileceği bilgisi paylaşıldı.

Geçtiğimiz nisan ayında Volkswagen Grubu’nun yeni CEO’su olarak atanan Herbert Diess da, BMW Grubu’ndan ayrılıp Wolfsburg merkezli otomotiv devine katılan en üst düzey yönetici olmuştu.

BMW’ye 2007 yılında yine bir başka premium otomotiv devi Mercedes-Benz’den transfer olan 49 yaşındaki makine yüksek mühendisi Duesmann, 2019 sonbaharına kadar devam eden kontratını sonlandırması ve 1 Ocak 2019 itibariyle Audi’nin yeni CEO’su olarak göreve başlaması bekleniyor.

loading...