BMW 1.2 milyar dolara Macaristan’a fabrika kuruyor

BMW 20 yıl aranın ardından yeni bir üretim tesisi yatırımı yapıyor. Bavyera merkezli otomotiv devinin yılda 150 bin araç üretecek tesisi için seçtiği ülke Macaristan.

2018 M07 31

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr

Münih merkezli otomotiv devi, 2000 yılında Leipzig'te kurduğu fabrikadan neredeyse 20 yıl sonra Avrupa'da yeni bir yatırımı duyurdu. Yeni fabrika BMW’nin tüm yeni nesil elektrik motorlu (hibrit) ve tam elektrikli modellerinin üretiminde önemli bir merkez olacak..

Avrupa Birliği’nin yeni üyelerinden sayılan ve rekor düşük seviyedeki yüzde 3.6 işsizlik ile dikkat çeken Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 200 km mesafedeki Debrecen şehri yakınlarında kurulacak tesisin inşası 2019’un ikinci yarısında başlayacak. Debrecen fabrikası 1000 kişiyi istihdam edecek.

BMW Grubu yetkilileri, bir süredir devam eden küresel ticaret savaşlarına tedbir olarak olası ek gümrük vergilerinden asgari düzeyde etkilenmek için Avrupa’nın kalbindeki Almanya’dan çok da uzak olmayan Macaristan’ı tercih ettiklerini belirtiyor. Ayrıca bu yeni tesisin, haziran ayı itibariyle yüzde 25 ek gümrük vergileri etkisinde kalan Kuzey Amerika tesislerinde üretilen X3, X4, X5 ve X6 modellerinin gelecek nesillerinin üretimini üstlenebileceği söyleniyor.

VW Grubu'nun ardından BMW de geliyor

Macaristan'da üretim tesisi bulunan bir diğer Alman üretici ise Volkswagen Grubu; 1994 yılında Győr şehrinde kurulan tesiste bu zamana kadar 3 milyondan fazla güç ünitesi üreten fabrika aynı zamanda grubun premium markası Audi'nin TT'nin yanında 2013 yılında yaptığı 237 milyon dolarlık yatırımla A3 Sedan ve Cabrio modellerini de üretiyor.

loading...