Ford, Fusion ismini bir kez daha bambaşka bir model için kullanacak

Kuzey Amerika'da Fusion, küresel pazarlarda Mondeo adıyla pazarlanan D sınıfı model, Ford'un aldığı tarihi kararla yola günümüzde otomotivin en çok tercih edilen gövde tipi haline gelen Crossover olarak devam edecek.

2018 M07 17

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr

Detroit merkezli otomotiv devi Ford'un geçtiğimiz mart ayında düzenlenen 2018 Cenevre Otomobil Fuarı'nın akabinde tüm dünyaya duyurduğu tarihi kararla, Kuzey Amerika pazarından başlamak üzere Crossover, SUV ve pick-up kamyonetlere odaklanan bir ürün gamı sunacağını öğrenmiştik. Markanın 2020 planları kapsamında Kuzey Amerika pazarı için yeni nesilleri geliştirilmeyecek Fusion (Mondeo) ve Taurus modellerinin yanı sıra Avrupa'da sınıfının en popüler modeli olan Fiesta da, markanın doğduğu bölge pazarlarına veda edecek. Ancak son duyumlara göre Ford, bilinirliği yüksek olan Fusion ismini Crossover gövde tipine dönüştürüp, Subaru Outback, Audi A4 Allroad, Volvo V60 Cross Country gibi modellerin karşısına çıkarma niyetinde.


İlk kez 2001 yılında Avrupa pazarı için Fiesta temelli olarak tasarlanan, yerden yükseltilmiş ve artırılmış iç hacimli 'Cross' Station Wagon modeline verilen Fusion ismi daha sonra 2005 yılında ABD pazarına sunulacak 'Mid Size' (orta sınıf) Sedan modelinde kullanılmaya başladı. 'One Ford' küresel tek model stratejisi kapsamında Mondeo'nun Kuzey Amerika pazarına uyarlanmış versiyonu da Fusion ismiyle 2013 yılından günümüze ulaştı. 

Ford'un günümüz ve yakın geleceğin otomotiv pazarı yönelimlerine yönelik öngörüleri sonucu yaptığı öncü hamlesiyle, 2020'den itibaren şimdiki şekliyle karşımıza bir yenisi çıkmayacak Fusion modeli, Crossover'a dönüşerek yola devam edecek.

İnternette paylaşılan Photoshop üzerinden tasvir edilen görsellerde Ford'un bir diğer popüler modeli Edge'den alıntılar yapılmış. 

loading...