Hyundai Ioniq hibrit test sürüşü ve incelemesi

Hibrit pazarı giderek kızışıyor. Önceleri çok fazla önemsenmeyen bu otomobiller günümüzde adeta trend hale geldi. Test konuğumuz olan model ise hibrit olarak doğmasıyla ünlü Hyundai Ioniq. Hyundai Ioniq hibrit test sürüşü ve incelemesi YAZI: ALPER GÜLER   Hibrit teknolojisi yeni duyduğumuz bir olgu değil. 1990’lı yıllardan beri içimizde olan bir teknoloji. Geçtiğimiz yıllarda gelen vergi ...

2017 M10 11

Hibrit pazarı giderek kızışıyor. Önceleri çok fazla önemsenmeyen bu otomobiller günümüzde adeta trend hale geldi. Test konuğumuz olan model ise hibrit olarak doğmasıyla ünlü Hyundai Ioniq.

Hyundai Ioniq hibrit test sürüşü ve incelemesi

YAZI: ALPER GÜLER

 

Hibrit teknolojisi yeni duyduğumuz bir olgu değil. 1990’lı yıllardan beri içimizde olan bir teknoloji. Geçtiğimiz yıllarda gelen vergi teşvikleriyle bu otomobiller ulaşılabilir fiyatlara geldi. Bu teknolojiyi ilk olarak Toyota temsil etse de şimdilerde Hyundai’de Ioniq ile rekabete katılmış görünüyor.

 

Hyundai artık birbirine benzeyen modeller üretmeye başladı. Bunun etkilerini Ioniq modelinde de görüyoruz. Altıgen formlu ızgara ve köşeli tamponlar bu olguyu en çok hatırlatan ayrıntılardan.

Hyundai Ioniq hibrit test sürüşü ve incelemesi tasarım

Dikey konumlandırılmış gündüz aydınlatmaları otomobili şık kılıyor. Gündüz aydınlatması gibi görünen ve fara konumlandırılmış olan bir şerit çizgi daha dikkatlerden kaçmıyor.

Hyundai Ioniq, liftback karosere sahip bir model. Yani sedan ile hatchbackin kombinasyonundan oluşmuş gibi. Bagaj olarak bir çıkıntıyı modelde görüyoruz ancak. Hatchback karoser yapısındaki gibi bagaj kapağı cam ile birlikte açılıyor. Kapı altlarına yerleştirilen çıtalar gözden kaçmıyor

Yanlara uzatılmış stoplar arka bölümde göze çarpıyor. LED teknolojiye sahip bu grup modelin albenisini yükseltiyor. Tamponun altında ise gövde renginden farklı olarak bir kaplama kullanılmış.

Hyundai Ioniq hibrit test sürüşü ve incelemesi iç mekan

Hyundai Ioniq, çevrecilik prensibinde içeride kullanılan malzemeleri de aynı amaç doğrultusunda değiştirmiş. Kapı pervazlarında kullanılan %25’lik şeker kamışı bu konuyu doğruluyor. Ayrıca plastik akşamlarda volkanik taşlardan yardım alınmış. Bu değişimler malzemelere hafiflik ve kalite katmış.

Otomobil içinde sportif algıyı yükselten direksiyon kullanılmış. Bu direksiyon simidi Hyundai i30’dan tanıdık geliyor. Üzerindeki butonlar ile sürücünün erişimi artırılmış.

Dijital olarak tasarlanan gösterge paneli göz alıcı. Ancak en gelişmişi değil.  Bu ekran işlevsel ve sürücünün tüm beklentilerine karşılık veriyor.

8 inçlik ekran dokunmatik özelliğe sahip. Bu ekran üzerinden gerek hibrit sistemle ilgili gerekse otomobille ilgili birçok detay alınabiliyor. Menüler arası geçiş kolay ve hızlı. Apple CarPlay, Android Auto gibi yazılımlar bu ekran tarafından destekleniyor. Bu ekran gerektiğinde geri park kamerası özelliğine de sahip.  Hyundai Ioniq, 4470 mm uzunluğa, 1820 mm genişliğe, 1450 mm yüksekliğe ve 2700 mm aks mesafesine sahip.

Hyundai Ioniq hibrit test sürüşü ve incelemesi bagaj alanı

Eşya gözü konusunda model vites önünde ve arkasında yeteri kadar alan sunmuş. Ayrıca kapı iç ceplerinde yeteri kadar alanda sunulmuş. Arka bölümde baş ve diz mesafesi konusunda herhangi bir sıkıntı yer almıyor.

Liftback karoser yapısıyla geniş bir yükleme alanına sahip olan model burada 443 litrelik bir bagaj hacmi sunuyor.

 

Hyundai Ioniq hibrit test sürüşü ve incelemesi motor

Otomobilin kalbinde 1.6 litre Kappa motor bulunuyor. Direkt enjeksiyonlu sistem 5700 devirde 105 beygir güç, 4000 devirdeyse 147 Nm tork üretiyor. Elektrikli motorsa 43.5 beygirlik bir güç çıkışına sahip. Hibrit modellerde alışık olduğumuz CVT şanzıman yerine bu modelde DCT şanzıman kullanılmış.

Ioniq, bu kombinasyon ile 0-100 km/s hızlanmasını 11.1 saniyede tamamlıyor. İlk kalkışlarda gaz pedalına tamamen basmazsanız elektrikli motor ile kalkabiliyorsunuz. Motorlar gücünü 1.56 kilovatlık lityum iyon polimer pillerden alıyor. Saatte 120 km hıza kadar sadece elektrikli motorla ilerlemek mümkün. Tabii ayağınıza hakim olursanız; gaza çok basmazsanız.

Hibrit otomobillerden alıştığımız fren yapıldığında ya da gazdan ayak çekildiğinde araç pillerini şarj ediyor. Performansa ihtiyaç olduğunda veya pillerin şarjı azaldığında benzinli motor devreye giriyor.

Hibrit otomobillerden tam performans alabilmek için elektrikli motoru maksimum içten yanmalı motoru minimum kullanmanız gerek. Bunlara ek olarak fren yapmak yerine otomobilin süzülmesini sağlamak büyük önem taşıyor. Modelde bunu başarırsanız tüketim konusunda inanılmaz rakamlara imza atabilirsiniz. Biz testimiz sırasında çok sakin kullanımlarda 2.4 litrelere kadar inebildik.

Hyundai Ioniq’de konforlu süspansiyonlar tercih edilmiş. Bunun yanında pillerin oluşturabileceği gövde salınımını engellemek için sertlik derecesi de iyi ayarlanmış.

Direksiyon hassasiyeti fazla başarılı değil. Limitleri zorlanan model kafadan kaymalar yaşatabiliyor. Bu durumda ESP sistemi anında devreye giriyor.

Hyundai Ioniq, şu an için 130 bin TL bandında satılıyor. Rakam ilk bakışta fazla gelebilir. Ancak donanım listesini incelediğinizde ve hibrit teknolojisinin çok fazla ucuz olmadığını da hesaba katarsak fiyat makul oluyor. Ayrıca düşük yakıt tüketimi de bu kombinasyona eklenince model tercih listesinde üst sıralara oynayabiliyor.

 

 

loading...