İşte Audi'nin efsane 'quattro' modelinin SUV hali Q8!

Otomobil tarihine yön veren önemli yolculuğuna Liftback olarak başlayan quattro, günümüzün yeni trendi Coupe Crossover haline büründü ve Q8 olarak karşımıza çıktı...

2018 M06 5

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr

Audi'nin daha sportif görünüm ve sürüş dinamikleri sunan yeni modeli Q8'in dünya prömiyeri Çin'in teknoloji üssü Şenzen şehrinde düzenlenen özel bir etkinlikle gerçekleşiyor.


Ingolstadt merkezli üreticinin BMW'nin X6 ve Mercedes'in GLE Coupe modellerine cevaben hazırladığı Q8, 2015'ten bu yana bir çok uluslararası fuarda farklı isimler ancak benzer tasarım vizyonunu sergileyen konseptlerle karşımıza çıkmıştı. Dünyadaki tüm üreticiler gibi SUV modellere verdiği önemi artıran Audi de, bu alanda elini çok kuvvetlendirecek ve performans odaklı sürüş dinamikleriyle öne çıkan en tepeye konumlanan SUV modelini tanıtıyor. 

Q8 aynı zamanda markanın başka hiçbir modelinde görmediğimiz bir tasarım dilinin ilk temsilcisi; ön farların altına doğru uzayan panjur ve kontrast renkli plastik parçalar ile arka kısımda uzun tek bir parça görünen LED far grupları, Q8'in farklı bir Audi deneyimi sunmak için tasarlandığını gözler önüne seriyor. 

 Lansman öncesi sızan resmi görsellerde '50 TDI quattro' model isimlendirmesiyle gördüğümüz Q8, markanın şimdiye kadarki en büyük SUV'u Q7 ile aynı platform üzerine kurulu. 


 İç mekanda yeni A6'daki gibi ikisi dokunmatik üç farklı yüksek çözünürlüklü ekrana yer verilen bir düzen tercih edilen Q8'de, Coupe tarzı dar bir açıyla alçalan tavana rağmen geniş bir arka yolcu yaşam alanı sunulduğu gözüküyor.

Avrupa'da yollara ne zaman çıkacağı, hangi motorlar ve performans değerleriyle sunulacağı ve fiyat bilgileri tanıtım etkinliğinin ardından geliyor...

 

loading...