Jay Leno'ya göre geleceğin klasikleri küçük spor ve elektrikli otomobiller olacak

Ünlü komedyen ve otomobil koleksiyoncusu Jay Leno, gelecekte değerlenebilecek günümüz modellerine dair görüşlerini paylaştı...

2018 M05 1

Otomobil severlerin 'Jay Leno's Garage' YouTube kanalı ve televizyon programlarından tanıdığı, ünlü komedyen ve otomobil koleksiyoncusu Jay Leno, Business Insider'da yer alan röportajında; hobiden öteye geçip uzmanlık alanı haline gelen klasik otomobil koleksiyonculuğunda yakın gelecekte hangi modellerin değerleneceği ile ilgili öngörülerini paylaştı.


Leno'ya göre otomotiv tarihinin ikonlarından biri haline gelmiş efsane Roadster modeli Mazda Miata (MX-5), bu zamana kadar 1 milyona ulaşan üretim adediyle nadir bulunan çok özel bir model olmasa da gelecekte değerlenecek modeller arasında olduğunu dile getiriyor. Devasa boyutlarıyla yolların yeni hakimi olan Crossover ve SUV'lar arasında küçük ve hafif gövdesi, eğlenceli sürüş karakteriyle Miata'nın her zaman ayrı bir yeri olacağını düşünüyor. 


Gelecekte yollardaki herhangi bir otomobile kıyasla değeri artacak modeller arasında elektrikli otomobilin ilk modern örneği olarak gösterilen General Motors EV1 ve dünyada hibrit akımını başlatan Toyota Prius gibi modellerin, gelecek nesiller için cezbedici yönlerinin olacağını öne süren Leno  "Birisi bana daha geçen gün, ilk nesil elektrikli otomobillerden birini 440 bin dolara satmayı teklif etti" diyerek, bu değer artışının ilk örneğini kendi deneyimlerinden aktarıyor. 


loading...