Lexus'un lüks yat konsepti üretime geçiyor

Japon otomotiv devi Toyota'nın premium markası Lexus, fuarda sergilediği lüks spor yat konseptinin çok beğenilmesi üzerine modeli üretime geçiriyor…

2018 M03 15

Sadece bir otomobil üreticisi değil, bir yaşam tarzı markası olarak da faaliyet gösteren Lexus, farklı alanlarda yaptığı tasarımlarla ses getirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl tanıttığı Spor Yat Konsepti de, Lexus’un lüks yaşam tarzı anlayışını yansıtmak üzere yapılmıştı. Tasarımı ve özellikleriyle performanslı bir yatın nasıl olması gerektiğini kanıtlamak iddiasıyla gösterilen konsept büyük ilgi çekmiş ve üretime geçme kararı alınmış.

Markanın lüks ve sıra dışı yaşam tarzını yansıtan Lexus Spor Yat, aynı zamanda Uluslararası Bot Fuarı’nda “Yılın Botu” ödülüne layık görülmüştü. Lexus, büyük beğeni toplayan yatı üretme kararını da bu fuarda açıkladı. Lexus, ‘Toyota Marine Division’ın  mühendislik, tasarım ve işçilik konusundaki deneyiminden faydalanıp çok daha lüks sınıfa yönelik yaptığı konsept, üretim modeline daha fazla yaşam alanı ve daha fazla konforla aktarılacak.

Yeni yatın üretiminde, bu alanda büyük bir deneyime sahip Marquis-Larson ile de iş birliği yapılacak. 20 metre uzunluğa sahip olması planlanan yat, 15 konuk ağırlayacak kadar geniş olacak ve lüks konusunda sınırları zorlayacak.

Yatın üretim versiyonun teknik detaylarını daha sonra açıklayacak Lexus, Spor Yat konseptinde LC 500’de kullanılan ve toplamda 885 bg güç üreten yüksek performanslı motor baz alınarak yapılan bir çift 5.0 litre V8 üniteye yer verdi. Ayrıca süper spor otomobiller ve yüksek performanslı uçaklarda kullanılan karbonfiber takviyeli polimer (CFRP) teknolojisiyle tasarlanan gövdesi sayesinde benzer yatlara göre 1000 kg daha hafif. Lexus Spor Yat’ın üretim versiyonunun 2019’dan itibaren satışa sunulması planlanıyor.

loading...