Nissan, Avrupa'da dizel satışlarını kademeli olarak sonlandırıyor

Nissan da yeni modellerinde dizel motor sunmayacak üreticiler arasına katılıyor. Gerekçe Avrupa'da dizel satışlarının hızla düşmesi...

2018 M05 7

Dünyada dizel motorlu otomobillerin en yüksek pazar payına sahip olduğu Avrupa’da, elektrikli otomobillerin avantajlı görünmeye başlayan yakın geleceği, tüketici tercihlerini de hızla değiştiriyor. Son veriler Ocak-Mart döneminde Avrupa’da satılan otomobillerin yüzde 55.5’inin benzinli, yüzde 37.9’unun dizel olduğunu ortaya koyuyor. Dizel motorların daha gürültüsüz, daha performanslı ve daha az yakıt tüketimiyle avantajlıymış gibi pazarlandığı 1980’lerden günümüze devam eden yükseliş döneminin çoktan bittiği, hatta bu teknolojinin günlerinin sayılı olduğu açıkça görülüyor.

Nissan Avrupa’dan gelen açıklamada “Dizel motorlu modellerimizin satışlarının yoğunlaştığı pazarlarda elektrik motorlu (hibrit ve tam elektrikli) modellerimize ilginin ve satışların arttığını görüyoruz. Bu da bizim dizel motorlu modelleri sonlandırmamızı hızlandıracak ve kolaylaştıracak” deniliyor. Ancak yine endüstrinin en bilindik ve en yaygın dizel motorlarından 1.5 dCi ve 1.6 dCi motorlarının her yıl 3 milyon yeni Renault - Nissan ve hatta kompakt Mercedes modellerine güç verdiği planlamada, bu geçiş sürecinin en azından 2022 yılına kadar süreceğini belirtmek gerek.


Daha önce Reuters’te yer alan haberde Nissan’a yakın kaynaklardan alınan duyumlara göre, Japon üreticinin Avrupa’daki en önemli üretim üssü olan İngiltere’deki Sunderland tesislerinde, dizel motorlu modellere olan talebin azalmasından dolayı işten çıkarmaların başlayabileceği iddia edilmişti. Diğer yandan Sunderland'te dünyanın en çok satan tam elektrikli modellerinden biri olan yeni LEAF'in de üretimi günden güne artan adetlerle devam ediyor.

loading...