Oyak Renault, Bursa'da hibrit motor üretecek

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek 135 milyar TL tutarındaki 23 projeden biri de Oyak Renault Bursa fabrikasında yapılacak yeni yatırımlarla hayata geçecek hibrit motor üretimi olacak.

2018 M04 9

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr

Oyak Renault da 'Süper Teşvik'ten faydalandı


Bursa'da hibrit motor üretmek için 493 milyon TL teşvik alan OYAK - Renault, 110 doğrudan, 440 dolaylı istihdam yaratacak proje ile Türkiye'de hibrit motorlu tahrik sistemleri üreten bir diğer otomotiv sanayi kuruluşu olacak. Japon Toyota da, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki indirim (bir nevi teşvik) sayesinde C-HR Hybrid modelini dünyada Japonya'dan başka yalnızca Adapazarı tesislerinde üretmeye başlamış, ihracatın yanında iç pazarda da başarılı satış rakamlarına ulaşmıştı. Benzer bir hibrit atağını Renault'nun yeni modellerinde ve yıl sonu tanıtılacak yeni Clio 'V' ile de göreceğiz. 

Oyak Renault, bir büyük yatırımı daha, 33 milyon Euro'luk yeni pres hattını geçtiğimiz ay devreye almıştı. Yeni pres hattı ile büyük sac parçalarının üretimi için günlük vuruş sayısı 2’ye katlandı.

Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim hacmi ile Renault’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biri. Oyak Renault, Clio IV, Clio Sport Tourer ve Yeni Megane Sedan modellerini, ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç ediyor.

Bursa’da 582,483 m2 üzerinde kurulu üretim tesislerinde, Karoseri-Montaj ve Mekanik-Şasi Fabrikaları, Arge Merkezi ve Uluslararası Lojistik Merkezi bulunuyor. 1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 2017 yılı sonu itibariyle 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor.

Oyak Renault 2017 yılında otomobil, motor, şasi üretiminde ve ihracatında rekor rakamlara ulaşmıştı.
Geçtiğimiz yıl 365 bin otomobil, 599 bin 335 motor, 271 bin 174 vites kutusu, 383 bin 577 adet şasi üretimi gerçekleştiren
Oyak Renault, yüksek üretim performansıyla, Türkiye otomobil üretiminde ve ihracatında liderliğini sürdürdü.

loading...