Polestar’ın ikinci modeli Tesla Model 3'ü hedef alacak

Polestar 2, elektrikli otomobil markasının yüksek adetli üretim döneminin ilk modeli olacak.

2018 M07 17

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr

İsveçli Premium otomobil üreticisi Volvo’nun elektrikli performans modellerine özel yeni markası Polestar, kendine özgü ilk modeli Polestar 1’i tanıtması ve ön siparişlerini almasının ardından, firmanın yol haritasındaki bir sonraki aşama olacak, uygun fiyatıyla yüksek adetli üretime geçilecek yeni modelin ilk detayları ortaya çıkmaya başladı.

Polestar CEO’su Jonathan Goodman’ın Autocar’a yaptığı açıklamada, Polestar 2’nin 40-60 bin dolar seviyesinde fiyatlanacağı doğrulanıyor. 125 bin dolar fiyat etiketiyle ön satışına başlanan Polestar 1 ile kıyaslandığında üçte biri fiyata sunulacak modelin 400 beygir güç ve tam şarjla 500 kilometre erişim mesafesi sunarak, rakipleriyle benzer fiyata ve teknik özelliklere sahip olacak.

2017 yılında tanıtılan 40.2 Concept 'inde olduğu gibi yerden yükseltilmiş 4 kapılı Crossover Coupe gövde tipinde olması beklenen Polestar 2, grubun en yeni kompakt SUV modeli XC40’ın platformu üzerine ancak tamamen elektrikli olarak geliştirilecek.

Tam elektrikli otomobil pazarının dünya çapında 4 milyon adede ulaştığı 2017 yılının ardından giderek daha büyük bir ivmeyle büyümesi beklenen pazarın 2025 yılında 29 milyon adede ulaşması bekleniyor. Çinli Geely Grubu’nun bünyesindeki İsveç merkezli Volvo ve Polestar, bu yeni ve potansiyeli yüksek pazardaki payını sağlama almak için ilk adım olarak dizel motor kullanımına son vererek bütçesini ve mühendislik faaliyetlerini gelecek elektrikli nesle ayırmaya başlamıştı.


loading...