Renault Nissan tamamen birleşip yeni bir marka haline gelmek istiyor

Renault Nissan ve son olarak Mitsubishi'nin de dahil olduğu otomotiv ittifakı tamamen birleşme için hazırlanıyor.

2018 M04 4

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr 

Otomotiv endüstrisinin -Toyota, General Motors ve Volkswagen Grubu'nun ardından- dördüncü en büyük grubu Renault - Nissan ortaklığı 2022 hedeflerini gerçekleştirmek için tamamen birleşme üzerine planlar yapıyor. Fransa devletinin de yüzde 15 oranında pay sahibi olduğu Renault hisseleri bu birleşmede açıklığa kavuşturulması gereken en önemli kısım olarak dile getiriliyor.1999 yılında başlayan Renault - Nissan ittifakı, ilerleyen yıllarda daha da geliştirilen işbirliğiyle ortak Ar&Ge merkezleri ve üretim tesislerinin ürünü olan ve markaların farklı müşteri profillerine hitap edecek şekilde pazarlanan kardeş modellerle grubu dünyada dördüncülüğe kadar getirdi. "Le Cost Killer" yani 'maliyet azaltıcı' iş geliştirme modelleriyle ünlenen efsane yönetici Carlos Ghosn, birbiriyle bu kadar yakınlaşan Fransız ve Japon otomotiv markalarının artık tek bir çatı altında buluşması için görevinin son döneminde bu büyük birleşmeyi sonuçlandırmak için uğraşıyor.

Elektrikli otomobil atılımında Tesla'dan bile erken davranan ve öne çıkan Nissan Leaf modeliyle 2010'dan bu yana 300 bin adetten fazla sattı. Leaf teknolojisini paylaşan, daha küçük ebatları ve daha uygun fiyatıyla 2012 yılından beri piyasada olan Renault ZOE ise 60 bin adetten fazla satarak grubun dünya çapında Çinli üreticilerden sonra elektrikli otomobil pazarında önemli oyunculardan biri haline gelmesini sağladı.


Renault - Nissan Grubu bünyesinde premium sınıf modelleriyle Infiniti, bütçe dostu modelleriyle Datsun, Fransız performans otomobilleri üreticisi Alpine, Avrupa'da fiyat/performans dengesiyle satış rekorları kıran Romen Dacia ve Güney Koreli Renault Samsung Motors markalarını da bulunuyor. Son dönemde gelişen ortaklıklar arasında Alman Daimler, Çinli Dong Feng ve Rusya'nın en büyük otomotiv firması AvtoVAZ da yer alıyor. Tüm bunlar bir çatı altında toplandığında dünyanın en büyük otomotiv üreticisi Toyota'nın boyutlarına yaklaşan bir dev daha ortaya çıkıyor.

loading...