Rolls-Royce ilk SUV’una isim buldu: Cullinan

Rolls-Royce'un merakla beklenen SUV modelinin ismi belli oldu.

2018 M02 13

BMW Grubu’nun köklü geçmişe sahip İngiliz lüks otomobil markası Rolls-Royce, karlılığını artırmak ve sürdürülebilir bir işletme modelini uygulamak için tıpkı Bentley, Alfa Romeo ve Lamborghini gibi SUV araç üretme tercihine giden üreticiler arasına katılıyor.

Günümüz yollarının hakimi olmaya başlayan gövde tipi SUV / Crossover ‘lar, inip binmede sundukları ergonomik rahatlıklar, ferah iç mekan, görüş açısı ve oturuş pozisyonu vb. konularda Sedan ve diğer gövde tiplerine nazaran sundukları avantajlarla, her kesimden tüketicinin ilgisini çekmeye başladı. Bu eğilimi dikkate alarak Cayenne modeliyle on binlerce satış gerçekleştiren Porsche, bu yönelimin doğurduğu fırsatı iyi değerlendirerek başarılı bir örnek olmuştu. Rolls-Royce da bu stratejiyi izleyen markalar kervanına ultra lüks ürün gamıyla katılmış olacak.


Rollce-Royce’un bu zamana kadar gizlilikte yürüttüğü lüks SUV projesinde, modelin isminin ne olacağı bilgisi bile elimize henüz ulaştı. Cullinan ismini tercih eden İngiliz üretici, bu ismin ilhamının üzerinde güneş batmayan imparatorluğun önemli sömürgelerinden Güney Afrika’daki madenlerden 1905 yılında çıkarılan, bu zamana kadar bulunmuş en büyük elmastan geldiği belirtilmiş.

Rolls-Royce’un paylaştığı görselden markanın ikonlaşmış uzun ön kaput ve yüksek omuz çizgisi özelliklerini Cullinan üzerinde de  muhafaza etmeye çalıştığını görüyoruz. Yeni Phantom’un da kullandığı, aluminyum ağırlıklı hafiletilmiş şasi ve gövde parçalarından imal edilecek lüks SUV, 6 Mart’ta kapılarını açacak Cenevre Otomobil Fuarı ile birlikte belki bir konsept belki de üretime hazır haliyle karşımıza çıkacak.

loading...