2019'a kadar 2 milyar dolara ihtiyacı var

.

2018 M05 1

Meriç Türkbıkmaz | mturkbikmaz@hurriyet.com.tr

Dakikada 6 bin 500 dolar yakan elektrikli otomobil

Dünyada elektrikli araçların yaygınlaşmasında yenilikçi ve gelecekçi yaklaşımıyla öncülük eden Tesla Motors, bir türlü rayına oturtamadığı ilk yüksek kapasiteli seri üretim modeli Model 3’ün yanında Model S ve Model X’e olan talep azalmasından kaynaklı nakit akış sıkıntısıyla baş etmeye çalışıyor. 5 çeyrek boyunca cepten yemek durumunda kalan elektrikli otomotiv devi, yıl sonuna kadar 2 milyar dolara daha ihtiyaç duyuyor.

Bloomberg’te yayınlanan analizde yer alan rakamlarla, 2010 yılında ABD Enerji Bakanlığı’ndan aldığı 465 milyon dolarlık teşvikle Model S Ar&Ge ve üretim faaliyetlerini finanse eden Silikon Vadisi merkezli şirket, 2013 yılında markanın ilk seri üretim modeliyle bu borcunu tamamen kapatmış. Ancak günümüzde gelinen durumda faaliyetleri sürdürebilmek için 10 milyar dolarlık bütçeye ihtiyaç duyan şirketin nakit akışını sağlaması ve aylar sonra ilk kârlı dönemini açıklaması için haftada 5 bin adetlik Model 3 üretim hızına ulaşması ve 35 bin dolarlık giriş seviyesi modeli pazara sunması gerekiyor.

Tesla Motors kurucusu ve CEO’su dünyaca ünlü girişimci Elon Musk'ın bu tablo karşısında iyimserliğini koruyarak, hisse senedi satışından elde edilecek gelirle şirket kasasında 1 milyar dolarlık nakdi bulundurmaya devam edeceğini düşündüğü dile getiriliyor.


Otomotivin Apple’ı, sadık marka tutkunları sayesinde ayakta

2017 sonunda tanıtılan, markanın ilk ticari aracı olacak Tesla Semi için 20 bin dolar, yeni Roadster için 50 bin dolar ve bu modelin özel ilk serisi için 250 bin dolarlık ön ödemelerle toplanan 854 milyon doların şirketin son dönemdeki nakit ihtiyaçlarını karşılamada hayati önemi olduğu belirtiliyor. İlk sahiplerine 2020’de ulaştırılması beklenen gelecek modellerden önce, 2016 yılından beri sırada bekleyen 400 bin adede ulaşan Model 3 siparişi, planlanan takvimin çok gerisinden gelerek yeni modellerin de geleceğini tehlikeye sokuyor.

CO2 kredisi

Dünyanın en sıkı çevreci politikalarının uygulandığı ABD, Kaliforniya Eyaleti'nin vergi mükellefi olan Tesla Motors, 2008 yılından beri 1.3 milyar dolarlık sıfır-emisyon kredisi toplayıp sattı. Yalnızca 2017’de 103 bin 182 adetlik elektrikli otomobil satışından 360 milyon dolarlık (araç başına yaklaşık 3 bin 500 dolar) emisyon kredisi elde etmesi de bu zamana kadar giderek artan bir gelir kaynağı olarak bütçeye katkı sağlıyor.

loading...