Toyota 2020'ye kadar 10 yeni elektrikli model tanıtacak

Türkiye'de üretilen ilk hibrit otomobil olan C-HR'ın tam elektrikli modeli 2019'da Çin'de üretilmeye başlanacak...

2018 M04 30

 Hibrit teknolojisinin öncüsü Toyota, tamamen elektrikli veya elektrik motoruyla desteklenmiş hibrit sisteme sahip 10 yeni modeli 2020 yılına kadar tanıtacak. Dünyanın en büyük otomobil pazarının beğenisine sunulmak üzere Pekin Otomobil Fuarı'nda sahneye çıkan tam elektrikli C-HR ve Plug-in Hybrid Corolla'nın üretimi ilk kez Japonya dışında, Çin'de kurulan yeni pil fabrikasının yakınlarındaki tesislerde gerçekleşecek.

Hibrit otomobillerin yanında tamamen elektrikli modelleri için çalışmalarını aralıksız sürdüren Toyota, 10 yeni elektrikli model için Çin’de batarya test merkezi de kuruyor. Bu tesis Toyota’nın üreteceği elektrikli motora sahip araçlar için batarya üretecek. Toyota aynı zamanda Nikel Metal Hidrit (NiMH) batarya modüllerinin yıllık kapasitesini de artıracak şekilde planlama da yapıyor. Planlamaya göre; 2020’de elektrikli otomobil üretimi için 220 bin adet civarında bataryaya ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor.

Toyota, CO2'nin azaltılması, hava kalitesi ve enerji çeşitliliği konusunda yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Yeni otomobillerde sıfır emisyon hedefiyle yola çıkan Toyota, 2050 yılında, emisyon oranını 2010’a göre yüzde 90 düşürmeyi amaçlıyor.loading...