Türkiye, ABD’den ithal otomobillere ek yüzde 120 vergi koydu

Emre ÖZPEYNİRCİ | eozpeynirci@hurriyet.com.tr

2018 M08 15

ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik ek vergileri artırmasının ardından misillemeye devam eden Türkiye’de en büyük darbe otomobillere oldu. Bugün yayınlanan resmî gazete ile ABD menşeli binek otomobillere kısa süre önce konan ek vergi yüzde 60’tan yüzde 120’ye çıkarıldı. Türkiye, 2017’de ABD’ye 1.4 milyar dolarlık otomotiv ihracatı yaparken, bunun karşılığında yalnız 260 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Yani otomotivde ABD ile dış ticaret dengemiz 2017 yılında 1.1 milyar dolar fazla verdi. 2017 yılında Türkiye'nin ABD'ye otomobil ihracatı ise 774 milyon dolar olarak gerçekleşti, buna karşılık ABD'den ithalat ise sadece 86 milyon dolarda kaldı. Şimdi Türkiye’nin bu ek vergi artışına ABD karşı misilleme yaparsa, en çok zararı Türk otomotiv sektörü görecek.
 
Türkiye, bugün ABD’ye Bursa’da üretilen Fiat Doblo’nun Ram markasıyla binek versiyonunu ve Sakarya’da üretilen Toyota C-HR modelini ihraç ediyor. Tofaş ve Toyota Türkiye, ABD’ye 2017 yılında 100 bin adedin üzerinde otomobil ihraç ederken, ABD’den Türkiye’ye ithal gelen otomobil sayısı 1-2 bin adetleri geçmedi.

HANGİ ARAÇLAR GELİYOR

Bugün BMW,  Amerika’da X3, X4, X5 ve X6  isimli SUV modellerini üretip Türkiye dahil tüm dünyaya satarken, Mercedes ise GLE ve GLS isimli yine SUV modellerini üretip ABD’den dünyaya satıyor.  Bu ek vergiyle birlikte Türkiye’de satılan ve zaten ÖTV ve KDV nedeniyle fiyatları pahalı olan bu otomobillere yüzde yüzde 120 ek vergi daha eklenecek. Misillemeden etkilenecek Amerikan markaları ise Jeep ve Ford olacak. Jeep’in Grand Cherokee, Cherokee ve Wrangler modelleri ABD’den gelirken, Ford’un ise Türkiye’ye sadece Mustang modeli ABD’den ithal ediliyor.

BUGÜN YAYINLANDI

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 11 Haziran 2018’de yürürlüğe konulan ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranlar yüzde 100 artırıldı. Buna göre, ithalatında ek mali yükümlülük tahsil edilecek bazı ABD menşeli ürünler ve uygulanacak yeni oranlar arasında binek otomobilleri ve esas itibarıyla insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç, steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil) bulunuyor. Bunlara konan ek vergi yüzde 60’dan yüzde 120’ye çıkarıldı.

 

loading...