Volkswagen, Beetle modelini sonlandırıyor

Volkswagen, efsane modeli Beetle'ın da üretimini gelecek elektrikli nesilde yer açmak sonlandırıyor…

2018 M03 10

Volkswagen, dünya endüstri tarihinin en önemli eserlerinden kompakt otomobili Beetle’ın üretimini bitiriyor. Ar-Ge bölümü başkanı Frank Welsch, yaptığı açıklamada  güncel sürümün modelin son versiyonu olduğunu belirtti.

Alman üretici, Ferdinand Porsche’nin baş mühendisliğini üstlendiği ilk Beetle’ın üretimine 1938 yılında başlamıştı. Hava soğutmalı arkadan motorlu ilk nesil, çeşitli geliştirmeler ve dış tasarım değişikleriyle 2003 yılına kadar 21 milyon 529 bin 464  adet üretildi. 1997 yılında retro tasarım ve modern altyapılı yeni nesli ‘New Beetle’ ile yeniden dirilen model, 2011 yılında son kez yenilenerek müşterilere sunulmuştu.

VW I.D. Concept


Cenevre Otomobil Fuarı’nda konuşan Frank Welsch, markanın elektrikli geleceğini gösteren I.D.  konseptinin mevcut Beetle’nin yerini alabileceğini belirtti. Benzer yol haritasıyla Beetle, Golf ve EOS modellerinin de Convertible türevlerinin yerini, yeni model T-Roc’un üstü açık versiyonu alabilir . Volkswagen ‘Dieselgate’ skandalı sonrası üretim maliyetlerini düşürmek için model çeşitliliğini azaltacağını açıklamış ve bu bağlamda ilk olarak düşük satış adetleri sebebiyle Scirocco’nun da üretimine son vereceğini açıklamıştı.

loading...