Yolculuklarımızın vazgeçilmezi ses sistemlerinin hikayesi

SEAT, yolculuklarımızın olmazsa olmazlarından, bize her daim eşlik eden müzik sistemlerini marka tarihçesi özelinde ele almış.

2018 M02 12

Meriç Türkbıkmaz | Hürriyet Oto

İster yalnız, ister beraber yolculuk ediyor olalım, dilediğimiz zaman bizi yolun ve aracın gürültüsünden uzaklaştırıp sevdiğimiz müziği kulaklarımıza taşıyan ses sistemleri, otomobil tarihinin en yerleşik donanımlarından biri. Özellikle 80’li yıllarda popüleritesi tavan yapan kasetler ve küresel çapta yankılanmaya başlayan müzik akımları, otomobil yolculuklarımızın da arka planında her daim yer almış.

Volkswagen AG’nin Akdenizli üyesi SEAT’ın paylaştığı bilgilerle ışık tutacağımız hikayede, ses sistemlerinin araç tasarımlarındaki ve hayatımızdaki önem derecesinin ne aşamalardan geçtiğine tanıklık ediyoruz.


SEAT tarihinde 1960’lı yıllarda “600” model serisiyle yer bulmaya başlayan radyo donanımı, dış dikiz aynalar ve emniyet kemerinin bile opsiyonel olarak sunulduğu zamanlar için oldukça lüks sayılan bir özellikti.


1984 yılında üretimi başlayan ilk nesil Ibiza’da bile opsiyonel olarak sunulmaya devam eden kaset çalarlı FM radyo, halen lüks bir özellik olmaya devam etmiş ve hatta aracın bu pahalı parçasını çalınma tehlikesine karşı konsoldan söküp, koltuğumuzun altına kıstırıp, yanımızda götürme gibi alışkanlar edinmişiz. Bu donanımın o yıllarda ekonomi sınıfı araçlarda yer buluşu ise incecik kapı panellerine son anda yerleştirilmiş hoparlörler ve aslında eşya gözü olarak düşünülmüş bir boşluğun radyo teyp ünitesine dönüştürülmesiyle mümkün olabilmiş.


Bilgisayarların evlerdeki son kullanıcıya kadar ulaşmasıyla geçilen dijital çağ ile birlikte, otomobillerde kullanılan ses sistemleri de değişti, hatta artık medya sistemleri olarak anılmaya başladı. Bu değişime kabinin en görünür ve değerli kısımlarında yer vererek ayak uyduran otomotiv endüstrisi, artık yeni bir modelin tasarım aşamalarının en başlarında bu parçaların nasıl daha ergonomik konumlanabileceği ve performans verebileceği konusunda yüzlerce saat Ar&Ge faaliyeti yapıyor.

İşte SEAT’ın Teknik Merkezi’ndeki Araç Ses Sistemleri bölümünden görüntüler.

loading...